POMPY CIEPŁA OPOLE
Pompy ciepła Opole - Jest to miasto w którym najwięcej wykonaliśmy montaży.
Jednym z elementów systemu energooszczędnej i ekologicznej instalacji c.o. w budynku jest pompa ciepła, czyli urządzenie służące do pozyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w środowisku (w ziemi, powietrzu lub w wodzie). Jest urządzeniem grzewczym, spełniającym podobne funkcje jak kocioł gazowy czy kocioł na paliwo stałe (np. na pellet). Służy do ogrzewania pomieszczeń za pomocą wodnego ogrzewania. Nie potrzebuje do tego celu innych przyłączy, poza prądem zużywając dużo mniej energii. Pompy ciepła mogą również służyć do obsługi obiegu ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele nawet do schładzania pomieszczeń. Są bezkonkurencyjne w kwestii wykorzystania odnawialnych źródeł energii, pobierając ciepło z powietrza zewnętrznego bądź gruntu, pokrywają nawet do 80% zapotrzebowania na energię, nie emitując przy tym zanieczyszczeń.
Nasza firma podpowie na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości ograniczyć koszty inwestycyjne, a także żeby całość spełniała w maksymalnym stopniu Państwa oczekiwania. Dobór pompy ciepła jest bardzo indywidualny. Najpierw należy się zastanowić nad rodzajem urządzenia.
Zdecydowanie najbardziej popularne są powietrzne pompy ciepła, z racji niższej kwoty inwestycyjnej oraz zdecydowanej większej efektywności w roku, podobną do pomp gruntowych (dopiero w przypadku mroźniejszych dni zaczyna ona spadać). Istnieją również takie pompy, które podgrzewają wyłącznie wodę do celów użytkowych, które warto stosować tylko w wyjątkowych przypadkach.
Dany model o podanej mocy nominalnej nie jest równy innemu modelowi o tej samej mocy, np. przy niższych temperaturach jedno urządzenie oznaczone jako 8kW może dawać mniej energii cieplnej od innego urządzenia oznaczonego 6kW. Z tego powodu odpowiedni dobór pompy ciepła jest bardzo istotną sprawą, o której nie zapominamy ofertując urządzenie dla konkretnego klienta.
Efektywność pompy ciepła w dużym stopniu zależy od temperatury zasilania, czyli do jakiej temperatury musi podgrzać wodę grzewczą (znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania). Im jest ona niższa (najlepiej 30-40°C), tym lepiej, dzięki czemu doskonale współpracują z, np. ogrzewaniem podłogowym. Sprawdzą się one wyjątkowo dobrze w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Za montażem pomp ciepła przemawia szybki zwrot kosztów poniesionych na tę inwestycję i niskie koszty eksploatacji pomp, a także możliwość doboru rodzaju i mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika lub inwestora. Pompy ciepła sprawdzają się też świetnie na działających już instalacjach, gdzie montowane są zamiast kotłów na paliwa stałe (węgiel, pellet, drewno, itp.), kominków czy kolektorów słonecznych.
Pompy ciepła latem mogą spełniać dodatkowe funkcje, chłodząc pomieszczenia. Urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe, nie generuje wysokich kosztów pracy, pozwala za to obniżyć realne wydatki. Pozyskuje ona do swoich celów energię cieplną w sposób nieszkodzący lokalnemu środowisku, jest rozwiązaniem perspektywicznym często wspierane oraz dotowane.